Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdzie i ile, czyli parę faktów o funduszach europejskich

12 października 2021 | Dobra Administracja | Michał Kołtuniak

Od muzeum w Łodzi, przez tunel pod Świną, po salę koncertową w Zambrowie. Przybywa ukończonych inwestycji, które uzyskały dofinansowanie w mijającym okresie budżetowym 2014–2020.

Z danych Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej wynika, że w dobiegającej powoli końca perspektywie finansowej 2014–2020 złożono dotychczas ponad 184 tys. wniosków o dofinansowanie. Tyle przez siedem lat i dziewięć miesięcy.

65 wniosków dziennie

To znaczy, że średnio każdego dnia do instytucji zajmujących się podziałem środków wpływało ok. 65 wniosków o dofinansowanie. Całkowita wartość ujętych w nich projektów, tj. zarówno inwestycji w infrastrukturę, np. lokalne drogi, koleje, wprowadzenie elektrycznych autobusów, budowę ścieżek rowerowych, odnowę szlaków turystycznych, inwestycji w rozwój przedsiębiorstw, w tym prowadzenie badań i prac rozwojowych, rozpoznawanie i zdobywanie nowych rynków dla inwestycji i eksportu, po działania społeczne, w tym szkoleniowe lub opiekuńcze, wynosi już blisko 900 mld zł (dla porównania taka wartość stanowi ok. 38 proc. rocznego polskiego PKB).

Zgłaszane zapotrzebowanie

Wartość dofinansowania, o jaką ubiegały się i samorządy terytorialne i organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy, teatry, muzea i różne inne podmioty, wyniosła 548 mld zł, czyli ponad 153 proc. puli funduszy na lata 2014–2020. To wyraźnie pokazuje, że gdyby środków było więcej lub płynęły...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12089

Wydanie: 12089

Spis treści
Zamów abonament